در نورپردازی نما باید به این نکته توجه کرد که ساختمان‌ها با هر نوع کاربری، پرتعداد ترین و از زاویه ای مهم‌ترین المان‌های معماری شهری محسوب می‌شوند و هویت بصری شهر با آنها تعریف می شود. نما بعنوان پوسته بیرونی و اولین بخشی که دیده می شود در زیبایی بافت شهر تاثیر غیرقابل انکاری دارد. گاهی نمای زیبای یک ساختمان با هویت بصری منحصر به‌ فرد خود به‌عنوان نماد شهر مطرح می‌شود.

در نورپردازی نما باید به این نکته توجه کرد که ساختمان‌ها با هر نوع کاربری، پرتعداد ترین و از زاویه ای مهم‌ترین المان‌های معماری شهری محسوب می‌شوند و هویت بصری شهر با آنها تعریف می شود. نما بعنوان پوسته بیرونی و اولین بخشی که دیده می شود در زیبایی بافت شهر تاثیر غیرقابل انکاری دارد. گاهی نمای زیبای یک ساختمان با هویت بصری منحصر به‌ فرد خود به‌عنوان نماد شهر مطرح می‌شود. پرواضح است که تصویر زیبای نما در شب، به اندازه ی روز اهمیت دارد و تمامی اجزای آن مثل نوع متریال، بافت، رنگ، شکست ها و بازی های فرمی در شب به کمک نور و نورپردازی قابل نمایش است. نورپردازی نمای ساختمان از مهمترین مباحث کاربردی و دکوراتیو در صنعت ساختمان است که استفاده صحیح از آن در بالابردن کیفیت فنی و تاکید بر هویت کاربری ساختمان و همچنین در مفاهیم زیبایی‌شناسی تأثیر به سزایی دارد. در این صنعت، عدم رعایت اصول مهندسی روشنایی سازندگان را دچار مشكلات جزئي و كلي فراواني ميكند. اين مشكلات هم درمحیطها و بخشهایی که کاربرد در الویت است مثل فضاهای اداری و تجاری، هم در قسمتهایی با کاربری دکوراتیو مثل نما ی ساختمان، به وجود مي آيند.


همان‌طور که اشاره شد یکی از کاربردهای مهم نورپردازی، استفاده در نمای ساختمان است. در این رابطه سه اصل باید رعایت شود :

شناخت تجهیزات و محصولات نورپردازی نما و مشخصات فنی آنها
شناخت اصول زیبایی شناسی در نورپردازی نما
شناخت محصولات نورپردازی نما موجود در بازار داخلی وکیفیت آنها، شرکت های تولید کننده و تکنولوژی روز دنیا
شناخت تجهیزات و محصولات نورپردازی نما و مشخصات فنی آنها
طراحان و مهندسان باید شناخت دقیق و صحیحی از ویژگی‌های فنی انواع محصولات و تجهیزات نورپردازی مثل : شار نوری(توان نوری)، میزان مصرف انرژی، ابعاد، طول عمر، شاخص نمود رنگ (CIR)، دمای رنگ (کلوین)، توان مصرف انرژی (وات)، اندازه لنز، پرتاب نور، تطبیق انواع سیم و کابل با محصول به کار برده شده و … به دست بیاورند تا بتوانند در این اصل استفاده درستی از این مشخصات داشته باشند.